Promenade & Art

Umenie si našlo v River Parku svoje stále miesto. Pri prechádzke týmto komplexom objavíte zaujímavé umelecké diela.

Verejný priestor bez umenia si ľudí nezíska

Verejný priestor bez umenia si ľudí nezíska

Po Bratislave sa už vyše roka premiestňujú vizuálne objekty reprezentujúce výrezy do urbanistickej krajiny v dialógu s okolitou architektúrou. Lodné kontajnery, ktoré prešli dielňou sochára Luba Mikleho, vytvorili priestor na rôzne umelecké intervencie. „Ambíciou oddychovo-meditačných zón projektu KUVYT je zmierniť dosah surovej reality posledného obdobia a obohatenie verejného priestoru Bratislavy,“ opisuje nevyhnutnú prítomnosť umenia v meste autor Lubo Mikle.

KUVYT Star teraz obohatí dunajskú promenádu na mieste, kde vznikne nové námestie s prvým bratislavským planetáriom. Námestie poskytne návštevníkom vítaný priestor na posedenie a relax. Jeho stredobodom bude planetárium, ktoré má vďaka skulpturálnemu riešeniu a modernej futuristickej fasáde potenciál stať sa novým výnimočným artefaktom Bratislavy a vyhľadávaným lákadlom nielen pre jej obyvateľov, ale aj pre návštevníkov mesta.

Viktoria’s Gallery

Viktoria’s Gallery

Galéria Viktoria’s sa zrodila z vášne dvoch milovníkov umenia. Tí sa rozhodli zrealizovať tento projekt v Bratislave, pretože mesto je epicentrom rozvoja. V blízkosti Viedne, Prahy a Budapešti je Bratislava a Galéria Viktoria’s miestom, ktoré treba navštíviť a objaviť. Galéria usporadúva novú výstavu medzinárodných umelcov každé dva mesiace. Unikátom galérie sú nielen samotné diela, ale najmä fakt, že všetky exponáty sú na predaj. Okrem predaja a nákupu umeleckých diel ponúka Viktoria’s Gallery aj ich prenájom pre firmy či súkromných odberateľov na rôzne príležitosti. Obdivovateľom zároveň poskytuje aj profesionálne služby, medzi ktoré patrí výskum a analýza, riadenie nákupu a spravovanie kolekcie.

Mýtická loď

Mýtická loď

Prvou odhalenou sochou v River Parku bola Mýtická loď od významného českého akademického maliara a sochára Jaroslava Rónu. Socha vzdáva hold našej veľkolepej rieke a mestu, ktoré vzniklo na jej brehu, kde sa striedali rozmanité kultúry. Muž vzadu svojou silou riadi loď v nebezpečných prúdoch, žena v strede je drahocenným nákladom, vznešená a krásna kráľovná-matka, ktorá v sebe nesie zárodok nového života, nádej aj budúcnosť. Treťou figúrou je pes – večný spoločník a ochranca človeka. Róna na soche pracoval už od roku 2008 a odhalená bola v septembri 2010.

Lev

Lev

V samotnom priestore River Parku sa v rámci River Gallery nachádza aj socha leva zo starých pneumatík, ktorej autorom je kórejský umelec Ji Yong Mo. Aj táto socha, podobne ako ostatné autorove diela, predstavuje ohrozený a mytologický druh zvieraťa, kde je dokonale zmiešaná ľudská fyzická štruktúra s rysmi zvierat. Socha je vytvorená zo starostlivo narezaných prúžkov pneumatiky, ktoré vo výsledku predstavujú mäso, svaly a krivky tela. Ako vznikla?

Bronzové žraloky

Bronzové žraloky

Vznikli v rokoch 2010 – 2011. Sochy sú umiestnené v átriu jedného z blokov v River Parku. Autorom tejto myšlienky je architektka Bára Škorpilová. Na vyhotovení bronzových sôch pracoval významný český sochár Michal Gabriel. Tri impozantné žraloky sú päť metrov dlhé a ich hmotnosť sa pohybuje od 430 do 540 kg.

Súsošie Márie terézie

Súsošie Márie terézie

Bronzové súsošie Márie Terézie je zmenšenou kópiou legendárneho monumentálneho jazdeckého súsošia, ktoré stálo na dnešnom Námestí Ľudovíta Štúra v Bratislave v rokoch 1897 – 1921. Jeho autorom bol významný prešporský umelec Ján Fadrusz a bolo zničené v roku 1921 československými legionármi z politických dôvodov. Dielo má ľuďom pripomínať rakúsko-uhorskú panovníčku Máriu Teréziu a obdobie korunovácií. Túto kópiu vytvorila na základe fotografií a štúdia dochovaných fragmentov sochárka Martina Zimanová Matúšová.

Schody na brehu dunaja

Schody na brehu dunaja

Schody na brehu Dunaja sú v rámci bratislavského nábrežia jedinečný architektonický prvok, ktorý lokalitu River Parku ešte viac prepája s riekou Dunaj. Atraktívny priestor je voľne prístupný širokej verejnosti a okrem organizovaných kultúrnych podujatí môže poslúžiť aj na romantické posedenia pri západoch slnka nad riekou.