Biela noc 2020

29. 11. 2020 - 07. 01. 2021
29. 11. 2020 - 07. 01. 2021

Populárny festival svetla Biela noc sa napriek komplikovaným podmienkam vrátil do Bratislavy aj tento rok a jeho dôležitou súčasťou bude aj komplex River Park. Počas celého decembra budete môcť objavovať rôzne svetelné intervencie vo verejnom priestore a spríjemňovať si tak zimné prechádzky umením.

Dvanásť umeleckých projektov domácich umelcov počas decembra ozvláštni ulice hlavného mesta. Jednotlivé inštalácie sa budú objavovať postupne a väčšina z nich bude vystavená až do nového roka.

Vďaka spolupráci s JTRE a Bratislava Tourist Board bude od 5. decembra na nábreží dvadsať svetelných minipríbehov zo života na Dunaji. Vznikne tak zaujímavá zimná prechádzková trasa pre malých i veľkých od River Parku až po Euroveu, ktorá postupne odkryje rôzne symboly života pri rieke z dielne vizuálnej umelkyne Niny Augustín Šoškovej a svetelného dizajnéra Róberta Farkaša. Atmosféru mesta na rieke doplní aj zmenená farebnosť Starého mosta, ktorý sa zahalí do žlto-červených odtieňov a umocní tak romantický výhľad z mostov na nočnú panorámu mesta.

S dôležitým spoločenským odkazom prichádzajú aj Radovan Dranga a Alex Zelina – na Tyršovo nábrežie prinesú svojho „X_Warm“, nadrozmerného vianočného červíka z recyklovaných káblov, ako symbol sily prírody, ktorá sa postupne adaptuje na nepriaznivé podmienky spôsobené ľudskými zásahmi. Dôležitou súčasťou zimnej prechádzky je aj sochársky projekt Luba Mikleho s názvom Kuvyt, ktorý sa na Rázusovom nábreží od 20. decembra premení na monumentálnu industriálnu hviezdu zo šiestich kontajnerov. V spolupráci s BTB a Starým Mestom sa už od leta transformuje do rôznych podôb s dôležitým odkazom slobody a súdržnosti v tomto neľahkom čase.

ďalšie aktivity